Alternatywne źródła energii w Chemat Sp. z o.o.

Justyna Rębas - biotechnolog w firmie Chemat

środa, 11 stycznia 2023

W firmie Chemat Sp. z o.o. wdrażamy sprawne i efektywne technologie w dziedzinie alternatywnych źródeł energii dla przemysłu. Projektujemy, a także budujemy instalacje technologiczne, konstrukcje stalowe oraz wykonujemy modernizacje istniejących obiektów przemysłowych dla branży chemicznej, spożywczej, spirytusowej i paliwowej. Temat odnawialnych źródeł energii z roku na rok zyskuje na popularności, a co za tym idzie, coraz częściej pojawia się na spotkaniach biznesowych. W rozwijającym się przedsiębiorstwie jest to konieczny element gospodarki energetycznej. Warto pamiętać, że to, co dla jednego zakładu jest odpadem, dla drugiego może być surowcem energetycznym.

Optymalizacja kosztów związanych z energią elektryczną oraz cieplną

Nie ma co ukrywać, że zarówno przedsiębiorcy, jak i gospodarstwa domowe znalazły się teraz w bardzo trudnej sytuacji. Energia elektryczna oraz cieplna jest wykorzystywana w każdym aspekcie życia i nie da się bez niej funkcjonować. Każdy przedsiębiorca zastanawia się nad tym, w jaki sposób zoptymalizować procesy produkcyjne w celu ograniczenia zużycia energii, a co za tym idzie kosztów związanych z jej wykorzystaniem. Coraz częściej zajmujemy się modernizacją funkcjonujących zakładów. Wdrażamy w nich rozwiązania mające na celu odzysk energii ze strumieni odpadowych i jej wtórne użycie. Prawie każda instalacja technologiczna wymaga dostarczenia energii w postaci ciepła, a do jej wytworzenia niezbędne jest wykorzystanie czynnika grzewczego. Na przykład w zakładzie produkcji bioetanolu do procesu technologicznego wymagane jest dostarczenie wysokoenergetycznej pary grzejnej, wytwarzanej z zastosowaniem węgla bądź gazu.

Niestety, aktualna sytuacja gospodarcza i wysokie ceny czynników grzewczych są na bardzo wysokim poziomie. Wpływa to na rentowność zakładów oraz w niektórych przypadkach powoduje ograniczenie produkcji. Szukamy rozwiązań dla przemysłu, które pozwolą na produkcję bez jakichkolwiek ograniczeń. My je już mamy i czekamy z niecierpliwością na ich wdrożenie w życie.  W pierwszej kolejności wprowadzimy je we własnej produkcji, a następnie u innych przedsiębiorców.

Czy rzeczywiście da się całkowicie zrezygnować z węgla?

No cóż, żeby zastąpić węgiel trzeba mieć alternatywę. Dzisiaj większość zakładów produkcyjnych nadal wykorzystuje konwencjonalne surowce energetyczne. Co możemy zaoferować w zamian? Oczywiście alternatywne źródła energii. Podstawowym surowcem alternatywnym są przede wszystkim paliwa RDF. Jest to szeroka gama odpadów o dużej wartości opałowej (około 18 MJ/kg). Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym zakłada, że produkty, materiały i surowce powinny być wykorzystywane tak długo, jak tylko jest to możliwe. Natomiast ilości powstających odpadów powinna być ograniczona do minimum. Zgodnie z tym założeniem chcemy zamykać cykle produkcyjne, ograniczając ilość generowanych odpadów oraz wtórnie je wykorzystywać np. w procesie spalania. Dlaczego by nie wykorzystać faktu, że odpady mają wysoką wartość kaloryczną i wytwarzać z nich energię? Jest to podstawowy cel i kierunek, który obraliśmy i chcemy realizować w dobie kryzysu energetycznego.

Poza tym jako zespół jesteśmy otwarci na nowe pomysły, które analizujemy, badamy, a następnie wdrażamy. Panujący kryzys daje nam jeszcze większą motywację do konkretnych działań. Jesteśmy głęboko przekonani, że da się całkowicie zrezygnować z węgla. Jedynym warunkiem jest, że wdrożymy instalacje do spalania innych wysokoenergetycznych surowców wykorzystywanych do produkcji energii cieplnej, dostosowanych do aktualnych wymagań i norm emisyjnych. Niestety, uzyskanie pozwoleń na tego typu instalacje jest trudne i czasochłonne.

Budowa kotłowni paliw alternatywnych RDF

Jesteśmy w trakcie przygotowań do budowy kotłowni paliw alternatywnych RDF (refuse-derived fuel). Procedury urzędowe są nadal w toku. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli rozpocząć realizację kluczowego dla nas projektu z punktu widzenia energetycznego. Z uwagi na obecnie wysokie ceny paliw konwencjonalnych mamy również nadzieję, że proces ten nabierze w końcu tempa. Pragniemy także rozwiać wszelkie wątpliwości co do dodatkowych emisji gazów, a tym samym zanieczyszczania środowiska – to nic bardziej mylnego, spalarnia będzie posiadała zaawansowane systemy oczyszczania spalin. Zatem po wdrożeniu projektu w naszym zakładzie, przystąpimy do realizacji koncepcji w innych firmach.

Dzięki temu projektowi nasze przedsiębiorstwo, a nawet mieszkańcy regionu wiele zyskają. Po pierwsze będziemy produkować energię z niekonwencjonalnych surowców, dzięki czemu ograniczymy zużycie paliw kopalnych. Po drugie wytworzymy parę technologiczną niezbędną w naszych procesach w sposób uzasadniony ekonomicznie. Dodatkowo instalacja będzie wyposażona w zaawansowany system oczyszczania spalin oraz monitoring jakości, przez co proces będzie w pełni bezpieczny dla środowiska i lokalnej społeczności. Jako firma wierzymy, że swoją działalnością przykładamy się do rozwoju gospodarczego kraju. Jednocześnie promujemy rozwiązania istotnie przyczyniające się do ochrony środowiska naturalnego i klimatu.

Biogazownia

W firmie Chemat zatrudniamy ekspertów z dziedzin biopaliw, bioetanolu i biogazowni. Energia odnawialna, to między innymi energia z odpadów. Poza kotłownią paliw alternatywnych RDF, przykładem zakładu wykorzystującym odnawialne źródła energii, znajdującym się w naszym parku technologicznym, jest biogazownia. W procesie fermentacji metanowej wytwarzany jest biogaz, z którego w kogeneracji produkowana jest zarówno energia elektryczna jak i cieplna. Do procesu produkcji biogazu wykorzystywane są odpady, przez co cykl zamyka się – działania są zgodne z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym. Takich biogazowi w kraju jest nadal za mało. Każdy zakład przetwórstwa rolniczego czy spożywczego powinien mieć w swoim sąsiedztwie taką właśnie biogazownię. Wówczas mógłby utylizować odpady powstające przy produkcji (np. obornik, gnojowicę) i pozyskaną energię spożytkować na własne cele.

Należy również podkreślić, że we wszystkich naszych działaniach dążymy do ograniczania emisji CO2 oraz wtórnego wykorzystania odpadów. Jako Centrum Badawczo-Rozwojowe cały czas prowadzimy badania i nowe projekty, związane ze wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla przemysłu. Nic nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie nasz zespół. W jego skład wchodzą fachowcy i ludzie z ogromną pasją, którzy są gwarantem powodzenia każdej inwestycji.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z naszym ekspertem:


Justyna Rębas

Kierownik działu biotechnologia i ochrona środowiska – Biotechnolog/Technolog

+48 601 207 606

j.kieller@popchemat.pl

Aktualności

Innowacyjne Źródła Węglowodanów: Produkcja Etanolu z Surowców Odpadowych - czwartek, 13 czerwca 2024

Ekoinnowacje – Odzysk i Oczyszczanie Dwutlenku Węgla - środa, 5 czerwca 2024

Kluczowe informacje o instalacjach przemysłowych – Dowiedz się więcej! - piątek, 29 marca 2024

Usługi dźwigowe: Konin i okolice - piątek, 29 marca 2024

Uszczelnienia mechaniczne do pomp – jak dobierać i dlaczego są kluczowe? - poniedziałek, 5 lutego 2024

Innowacyjne rozwiązania w gospodarce odpadami przemysłu spożywczego prezentowane na Międzynarodowym Seminarium Naukowo-Technicznym - piątek, 1 grudnia 2023

Produkcja Zbiorników Specjalistycznych: Rozwiązania Dostosowane do Różnych Branż - środa, 8 listopada 2023

Lokalizacja Inwestycji – Klucz do Sukcesu w Branży Spirytusowej - piątek, 13 października 2023

Profesjonalna relokacja maszyn, urządzeń i linii technologicznych. Chemat – kompleksowe usługi dla Twojej firmy. - czwartek, 13 lipca 2023

Alternatywne źródła energii w Chemat Sp. z o.o. - środa, 11 stycznia 2023

Hala produkcyjna firmy Chemat - czwartek, 15 grudnia 2022

Projektowanie i prefabrykacja rurociągów do przesyłów mediów. - czwartek, 17 listopada 2022

Chemat produkuje urządzenia ciśnieniowe – zbiorniki ciśnieniowe i niskociśnieniowe. - czwartek, 3 listopada 2022

Konstrukcje stalowe projektowane i realizowane w firmie Chemat - piątek, 28 października 2022

Instalacja fermentacji etanolu z układem mycia CIP - poniedziałek, 17 października 2022

Zrealizowaliśmy instalację do odwadniania spirytusu o wydajności 2500 dm3/h bezwodnego 100% produktu - czwartek, 13 października 2022

Konferencja „Perspektywy, uwarunkowania oraz możliwości łagodzenia skutków transformacji energetycznej w Wielkopolsce Wschodniej” - czwartek, 29 września 2022

WYSTAWA „SIŁA I WRAŻLIWOŚĆ / KONIN POSTAPOKALIPTYCZNY” - poniedziałek, 26 września 2022

Targi Odnawialnych Źródeł Energii w Koninie 2022 r. - poniedziałek, 26 września 2022

Nominacja firmy Chemat do tytułu EkoSymbol 2022 - środa, 31 sierpnia 2022

Międzynarodowe Targi Achema 2022 - poniedziałek, 29 sierpnia 2022

Projekt „Rektyfikacja czynników chłodniczych” - czwartek, 28 lipca 2022

Chłodnie wentylatorowe, centralne systemy chłodzenia - poniedziałek, 16 maja 2022

Zapytanie ofertowe nr 21/2022/LIFE/CHEMAT - wtorek, 12 kwietnia 2022

Zapytanie ofertowe nr 20/2022/LIFE/CHEMAT - środa, 9 marca 2022

Historia Konińskiej Rektyfikacji Spirytusu - poniedziałek, 7 marca 2022

Chemat brylantem w koronie polskich firm. Co z budową kotłowni paliw alternatywnych? - środa, 23 lutego 2022

Zapytanie ofertowe nr 19/2022/LIFE/CHEMAT - wtorek, 25 stycznia 2022

Zapytanie ofertowe nr 18/2022/LIFE/CHEMAT - poniedziałek, 24 stycznia 2022

Brylanty Polskiej Gospodarki 2020 Branży Chemicznej i Efektywna Firma 2020 Branży Chemicznej - poniedziałek, 6 grudnia 2021

Zapytanie ofertowe nr 17/2021/LIFE/CHEMAT - środa, 24 listopada 2021

Zapytanie ofertowe nr 16/2021/LIFE/CHEMAT - piątek, 5 listopada 2021

Zapytanie ofertowe nr 15/2021/LIFE/CHEMAT - czwartek, 4 listopada 2021

Zapytanie ofertowe nr 14/2021/LIFE/CHEMAT - środa, 3 listopada 2021

Celebrujemy zakończenie pracy w gorzelni w Żyrzynie - niedziela, 17 października 2021

Covid-19 debata ekspercka - wtorek, 12 października 2021

Utrzymanie statusu centrum badawczo-rozwojowego 2021 - poniedziałek, 11 października 2021

Zapytanie ofertowe nr 13/2021/LIFE/CHEMAT - środa, 6 października 2021

Drożdże i ich metabolity w procesie fermentacji alkoholowej - niedziela, 26 września 2021

Wpływ parametrów procesu upłynniania skrobi na skład cukrowy zacieru. Potencjał nowych preparatów enzymatycznych - niedziela, 12 września 2021

Bezodpadowa produkcja bioetanolu – czy to możliwe? - wtorek, 7 września 2021

ZAPYTANIE OFERTOWE / Request for quotation – NR 12/2021/LIFE/CHEMAT - czwartek, 5 sierpnia 2021

ZAPYTANIE OFERTOWE / Request for quotation – NR 11/2021/LIFE/CHEMAT - czwartek, 1 lipca 2021

ZAPYTANIE OFERTOWE/ Request for quotation – NR 10/2021/LIFE/CHEMAT - czwartek, 1 lipca 2021

Zapytanie ofertowe – wybór wykonawcy - środa, 2 czerwca 2021

Zapytanie ofertowe – dostawa materiałów w ramach realizacji projektu - wtorek, 1 czerwca 2021

Projekt „Instalacja demonstracyjna do separacji odpadów mieszanin czynników chłodniczych” - piątek, 10 kwietnia 2020

Ulga podatkowa na badania i rozwój - środa, 1 kwietnia 2020

Środek biobójczy ALKOSEPTIN PRO do dezynfekcji rąk i powierzchni - wtorek, 24 marca 2020

PROZON Fundacja Ochrony Klimatu i Chemat podpisali umowę dofinansowania projektu Refrigerants LIFE Cycle z NFOŚiGW - czwartek, 12 marca 2020