poniedziałek, 16 maja 2022
Projektowane przez nas instalacje, w których zachodzą procesy jednostkowe w różnych temperaturach, wyposażamy w centralne systemy chłodzenia. Ich zadaniem jest odbiór ciepła od strumieni procesowych, które należy wychłodzić do niższych temperatur bądź skroplić.
Chłodnia jest wymiennikiem ciepła, który ma za zadanie chłodzenie wody obiegowej krążącej w układzie i odprowadzeniu ciepła do powietrza atmosferycznego. Dzięki temu woda może zostać powtórnie użyta do chłodzenia.
Proces zachodzi na dwa sposoby. Pierwszy sposób poprzez transport masy – odparowanie niewielkiej części wody do przepływającej strugi powietrza. Drugi – wskutek konwekcyjnego przekazywania ciepła od czynnika chłodniczego do powietrza, które przepływa przez chłodnie w sposób wymuszony poprzez wentylator zamontowany w jej górnej części.
Dla wyrównania strat wody powstałych na skutek odparowania, unoszenia kropel wody oraz odsalania obiegu układ jest automatycznie uzupełniany wodą dodatkową – wodą zmiękczoną. W sposób ciągły kontrolowana jest twardość wody. Nie można dopuścić do szkodliwego zagęszczenia soli w obiegu. Spowodowałoby to wytrącanie się w urządzeniach osadów w postaci kamienia.
W przypadku zastosowania chłodni wentylatorowej temperatura czynnika chłodzącego może być równa lub niższa jedynie o kilka stopni od temperatury powietrza atmosferycznego. Warunki wymiany ciepła w chłodniach zależą również od powierzchni wymiany i prędkości przepływu powietrza przez chłodnie.
Dobierając system chłodniczy dla danej aplikacji analizujemy aspekty techniczne i ekonomiczne danej instalacji technologicznej. System wież chłodniczych jest zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb procesowych i wydajności układu. Oferujemy wykonanie kompletnych systemów chłodniczych. Świadczymy usługę montażu pomp, rurociągów, stacji uzdatniania wody oraz automatyzacją całego układu.