piątek, 13 października 2023
Branża spirytusowa w Polsce przeszła znaczące zmiany w ciągu ostatnich lat. Obecnie, zaledwie kilkanaście gorzelni pozostało czynnych na terenie kraju. To sprawia, że dokładne planowanie budowy nowego zakładu staje się kluczowym czynnikiem dla powodzenia biznesu w tej dziedzinie. Jednym z najważniejszych aspektów tego procesu jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego jest to tak ważne podczas planowania budowy zakładu produkcji etanolu.
Jednym z najważniejszych aspektów podczas wyboru lokalizacji pod nową gorzelnię rolniczą lub odpadową jest kwestia dostępności substratu, który pozwoli uzyskać wysoką wydajność procesu produkcyjnego. Brak surowca lub jego niska jakość, mają niekorzystny wpływ na stabilność produkcji. Bliskość zakładów generujących odpady kwalifikujące się do procesu produkcji etanolu oraz sąsiedztwo terenów rolniczych na których uprawiane są zboża jest nie do przecenienia. Sytuacja wygląda podobnie gdy gorzelnia zlokalizowana jest w pobliżu biogazowni rolniczej lub posiada własną instalację do produkcji DDGSu (Dried Distillers Grains with Solubles), wykorzystywanego jako pasza dla zwierząt.
W procesie destylacji alkoholowej powstaje wywar stanowiący produkt uboczny procesu. Jest go około 10 razy więcej niż produktu głównego, dlatego tak istotne jest jego wtórne wykorzystanie zamykające cykl produkcji zgodnie z założeniami Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Wywar może zostać wykorzystany jako substrat w instalacji biogazowej, pasza dla zwierząt lub jako nawóz. Historycznie sytuacja wyglądała podobnie – gorzelnie lokalizowano przy majątkach rolnych, gdzie pełniły funkcję utylizowania nadpsutych płodów rolnych. Produktem tamtych gorzelni obok spirytusu był wywar, częściowo wywożony na pole lub stosowany w karmieniu trzody chlewnej.
Warto zastanowić się nad tym, czy wybrana lokalizacja ma potencjał do rozwoju w ciągu najbliższych lat. Czy istnieje możliwość, że nowe zakłady o podobnym profilu działalności powstaną w okolicy? Jakie są plany rozwoju sieci drogowej i kolejowej? Konkurencja o surowce oraz koszty transportu mogą znacząco wpłynąć na opłacalność biznesu, dlatego przewidywanie tych czynników jest kluczowe.
Nie możemy zapominać o wpływie naszej działalności na lokalną społeczność. Sąsiedztwo zakładu przemysłowego z terenami mieszkalnymi wymaga ostrożności i współpracy z lokalnymi włodarzami. Korzyści wynikające z synergii pomiędzy przedsiębiorcami a społeczeństwem, takie jak nowe miejsca pracy i rozwój regionalny, są nieocenione.
Analiza lokalizacji jest niezwykle istotna dla sukcesu w branży spirytusowej. Dostęp do surowców, możliwość wtórnego wykorzystania produktów ubocznych, perspektywy rozwoju oraz współpraca z lokalną społecznością to kluczowe aspekty, które należy uwzględnić podczas planowania inwestycji. Jako Chemat Sp. z o.o., staramy się wspierać przedsiębiorców w odpowiednim zaplanowaniu i realizacji nowych zakładów przemysłowych. Nasza działalność opiera się na badaniach i rozwoju oraz dbałości o człowieka i środowisko. Współpraca z nami to gwarancja sukcesu każdego nowego przedsięwzięcia!
Jeśli ten artykuł wzbudził Twoje zainteresowanie i masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz dalszych informacji na temat lokalizacji inwestycji w branży spirytusowej, zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem, dr inż. Justyną Rębas. Jako Prokurent Chemat Sp. z o.o., Justyna jest gotowa do udzielenia profesjonalnej porady i pomocy w każdym aspekcie związany z planowaniem i realizacją nowych zakładów przemysłowych. Współpraca z nami to krok w stronę sukcesu i zrównoważonego rozwoju Twojego biznesu.
Skontaktuj się z nami już dziś i zacznijmy razem budować przyszłość!
Justyna Rębas Prokurent / Kierownik Działu Biotechnologii i Ochrony Środowiska
Telefon: 601 207 606
Email: j.kieller@popchemat.pl