poniedziałek, 7 marca 2022
Odtąd w Koninie rektyfikacja spirytusu trwa cały czas, nawet podczas II wojny światowej.
Jest rok 1945 – konińska rektyfikacja spirytusu wchodzi w skład Państwowego Monopolu Spirytusowego. Później w 1949 r. jest pod mecenatem Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego. 1966 r. – przy Konińskiej Rektyfikacji utworzono laboratorium badawcze Instytutu Przemysłu Fermentacyjnego w Warszawie. Laboratorium prowadziło szeroki zakres analiz surowców i produktów przemysłu spirytusowego.
W styczniu w 1975 r. powstał Zakład Badawczo-Rozwojowy „Polmos” w Koninie. Wydzielono tam pion badawczo-wdrożeniowy, a w jego ramach dobrze wyposażone laboratorium chemiczne. Z tego względu laboratorium, podobnie jak pozostałe części pionu badawczego, wykonywało usługowo badania dla wszystkich zakładów produkujących alkohol etylowy w Polsce.
W związku z rozwojem przy ZBR „Polmos” w Koninie powołano również Radę Naukową. Określała ona główne kierunki prac badawczych prowadzonych w pionie badawczo-wdrożeniowym, finansowane przez zakłady wchodzące w skład Państwowego Monopolu Spirytusowego.
W 1991 r. Przedsiębiorstwo Przemysłu Spirytusowego „Polmos” podzielono na samodzielne jednostki gospodarcze. W efekcie w połowie 1991 r. utworzono Przedsiębiorstwo Państwowe „Polmos” w Koninie. W części badawczo-rozwojowej nowego Przedsiębiorstwa pozostało nowoczesne wyposażenie techniczne i badawcze. Godna uwagi była wysokiej klasy aparatura laboratoryjna np. chromatograf gazowy z detektorem masowym. Dlatego ZBR „Polmos” w Koninie, teraz już jako samodzielne przedsiębiorstwo nadal wykonuje prace badawczo-usługowe dla całego przemysłu spirytusowego.
Szczególnie korzystnie wyróżnia się laboratorium chemiczne, które w sposób aktywny, zawsze na wysokim poziomie wykonuje usługi dla przemysłu spirytusowego, policji i prokuratury. Między innymi w laboratorium wykonuje się badania oraz prace przy nowelizacji Polskich Norm. Mianowicie miało to na celu ujednolicenie ich z wymaganiami Norm Międzynarodowych ISO, a potem również UE. Mimo tego laboratorium funkcjonuje, aż do momentu upadłości/likwidacji ZBR „Polmos” Konin w 2009 r.
Reasumując ówczesny Polmos skupiał w swoich szeregach wykwalifikowanych specjalistów. Obecnie część z nich kontynuuje i rozwija swoją pracę zawodową w prywatnych przedsiębiorstwach. Badania analityczne i certyfikację prowadzi firma Chemlab Tadeusz Goj. Jednocześnie produkcję urządzeń rozlewniczych prowadzi firma Rolex Jerzy Robak. Tymczasem działalność badawczo-rozwojową w zakresie technologii przemysłu spirytusowego i automatyzacji procesów kontynuuje firma Chemat Sp. z o.o.
źródło: Głos Koniński