czwartek, 13 października 2022
Ostatnią realizacją firmy Chemat była instalacja do odwadniania spirytusu o wydajności 2500 dm3/h bezwodnego 100% produktu. Projekt zrealizowaliśmy dla naszego wieloletniego klienta Podlaskich Gorzelni Surwin w miejscowości Suchowola – lidera na rynku w produkcji biopaliw.
Wykonana instalacja jest nowoczesna i charakteryzuje się niskimi nakładami energetycznymi na jednostkę produkcji spirytusu. W instalacji do odwadniania jako substancję higroskopijną zastosowaliśmy sita molekularne typu 3A, które adsorbują wodę, a nie adsorbują alkoholu etylowego. Krystaliczna struktura sita molekularnego, powinowactwo względem wody i określona wielkość porów, pozwalają na adsorpcję molekuł o mniejszej wielkości (woda) niż wielkość porów sita, a jednocześnie materiał o większych molekułach (etanol) przedostaje się przez sito. Proces ten jest odwracalny w związku z czym pozwala na regenerację sita i ponowne jego użycie w sposób cykliczny.
Poprzez zastosowanie kompleksowego systemu automatyki koszt obsługi jest relatywnie niski. Zastosowany zamknięty obieg chłodzenia czyni instalację nieuciążliwą dla środowiska, spełniającą założenia Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Instalacja do odwadniania spirytusu pracuje niezależnie od instalacji gorzelni rolniczej. Umożliwia ona przerób spirytusu surowego przyjmowanego również od podmiotów zewnętrznych. Produktem docelowym jest bioetanol paliwowy spełniający normy jakości wymagane na rynku.