poniedziałek, 17 października 2022
Zrealizowano projekt dotyczący instalacji odpędu spirytusu o wydajności 500 l/h z układem chłodzenia.
Instalacja fermentacji etanolu z układem mycia CIP.
Projekt dotyczył modernizacji instalacji do wyrobu spirytusu surowego dla Gospodarstwa Rolnego Bartężek. Instalacja gorzelni znajduje się w miejscowości Bartężek, położonej w województwie warmińsko-mazurskim.
Zrealizowane przedsięwzięcie to innowacyjny projekt, którego wykonanie przyczyniło się do nowoczesnego sposobu produkcji alkoholu z większą wydajnością i bardziej przyjaznej środowisku. Projekt pozwolił na wdrożenie produkcji nowego towaru – alkoholu etylowego o obniżonej zawartości aldehydów do celów spożywczych. Obejmował badania nad reologią oraz właściwościami fizykochemicznymi zacierów żytnich.
W przedsięwzięciu przewidziano nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne, spełniające wymogi Najlepszych Dostępnych Technik (BAT). Pozwoliło to na osiągnięcie efektów ekonomicznych wraz z zachowaniem bezpieczeństwa ekologicznego. Po wdrożeniu projektu uzyskano mniejsze zużycie paliwa stałego, przy większej wydajności produktu. Wprowadzono zamknięty układ chłodzenia instalacji, który zastąpił wodę pobieraną ze stawu. Zainstalowany układ fermentacji przyczynił się do pełnego odzysku etanolu poprzez przemywanie wydzielanego podczas fermentacji dwutlenku węgla z porywanego etanolu.
Projekt był prowadzony przez dr inż. Marzenę Czapnik
Więcej o projektach dotyczących instalacji do produkcji etanolu znajdziesz (LINK).